Svarīgākie jautājumi

Kas ir periodontologs?
Periodontologs ir zobārsts, kurš specializējas periodonta (smaganu) audu slimību prevencijā, diagnostikā un ārstēšanā, kā arī implantu ievietošanā un periimplantīta ārstēšanā. Šis speciālists, var Jums palīdzēt arī mutes dobuma iekaisuma gadījumā.
Periodontologs saņem intensīvu apmācību šajās jomās, ieskaitot trīs apmācības gadus pēc zobārstniecības programmas pabeigšanas, pārzin jaunākās periodontālās saslimšanas diagnostikas un ārstēšanas metodes, kā arī ir apmācīts veikt kosmētiskās periodonta audu procedūras.
Šis speciālists bieži nodarbojas ar periodontoloģiski komplicētu gadījumu ārstēšanu, piemēram, ja pacientam ir smagas formas smaganu saslimšana vai sarežģīta medicīniskā vēsture.
Periodontologs piedāvā plašu ārstēšanas metožu spektru, kā piemēram zobakmens noņemšana un saknes pulēšana (tiek notīrīta ar baktērijām inficētā saknes virsma un bojātie audi); pacientus ar smagu formu smaganu saslimšanām ir iespējams ārstēt izmantojot dažādas ķirurģiskās procedūras. Papildus tam periodontologs ir īpaši apmācīts zobu implantu ievietošanā un uzturēšanā.

Ko sagaidīt pirmās vizītes laikā?
Pirmās vizītes laikā periodontologs parasti ievāc informāciju par pacienta medicīnisko un dentālo vēsturi. Ir ļoti svarīgi zināt vai pacients lieto kādus medikamentus, vai arī pacientam tiek ārstēta kāda saslimšana, vai ir konstatēts kāds cits stāvoklis, kas var ietekmēt periodonta stāvokli, piemēram, sirds saslimšanas, diabēts, grūtniecība.
Periodontologs izmeklē smaganas, pārbauda vai ir smaganu recesijas (smaganu atkāpšanās), novērtē vai zobi tos sakožot sakļaujas pareizi un pārbauda vai kādi no zobiem ir kustīgi.
Smaganu veselības izvērtēšanai tiek izmantots arī mērinstruments, saukts par periodontālo zondi. To ievieto starp smaganām un zobiem, lai novērtētu šo spraugu (periodontālo kabatu) dziļumu. Visi šie mērījumi palīdz periodontologam novērtēt smaganu veselību. Lai novērtētu kaula veselību zem smaganu līmeņa var tikt veikti arī rentgenizmeklējumi.
Kad ir veikti visi nepieciešamie izmeklējumi tiek uzstādīta diagnoze un pacients tiek informēts par slimības smaguma pakāpi, ārstēšanas iespējām, ieguvumiem, blaknēm, kā arī par ārstēšanas izmaksām. Sadarbojoties ar pacientu un viņa ārstējošo zobārstu tiek izstrādāts ārstēšanas plāns, saskaņā ar kuru tiek veikta turpmāka ārstēšana.

Kam būtu nepieciešama periodontologa konsultācija un periodonta izmeklēšana?
Dažu pacientu periodontālās vajadzības var uzturēt viņu zobārsts. Tomēr tas, ka arvien vairāk pacientu uzrāda periodonta saslimšanas pazīmes, kā arī pētījumu norādes uz periodonta salimšanu saistību ar citām hroniskām ar organisma novecošanos saistītām saslimšanām var nozīmēt, ka periodontālās ārstēšanas nozīmēšana var prasīt dziļāku izpratni par šāda tipa saslimšanām un īpaši apmācīta speciālista palīdzību. Pacienti, kuri uzrāda vidējas vai smagas periodonta saslimšanas pazīmes vai arī pacienti ar sarežģītiem slimības gadījumiem var tikt ārstēti zobārstam un periodontologam sadarbojoties.
Tomēr, ja pamanat kādu no sekojošajiem simptomiem būtu ieteicams pierakstīties uz sertificēta periodontologa konsultāciju :

  • Smaganu asiņošana ēšanas, zobu tīrīšanas vai diegošanas laikā.
  • Smaganu sūrstēšana, jutīgums vai sāpes.
  • Smaganu apsārtums vai pietūkums.
  • Smaganu strutošana.
  • Zobu kustīgums.
  • Slikta elpa, kas nepāriet pat pēc regulāras tīrīšanas un diegošanas.

Šos simptomus ir viegli ignorēt, taču ir svarīgi to nedarīt, jo laicīga periodonta slimības diagnosticēšana var uzlabot ārstēšanas prognozi.