Gingivīts

Kas ir gingivīts?

Gingivīts ir baktēriju izraisīts smaganu iekaisums, kuram nav raksturīga ap zobu esošā kaula destrukcija. Gingivīts var būt lokāls (pie viena vai dažiem zobiem) vai ģeneralizēts (visā mutes dobumā).

Akūtam gingivītam ir raksturīgs straujš slimības sākums un īss slimības periods, kā arī parasti to pavada sāpes, kā piemēram pie nekrotiska ulceratīva gingivīta. Ir gadījumi, kad akūta gingivīta simptomi nav tik izteikti.

Hroniska gingivīta attīstība ir lēna un tas ir novērojams ilgu laika periodu. Parasti, ja vien nenotiek sekundārs iekaisuma uzliesmojums, šī slimība norit bez sāpēm. Hronisks gingivīts ir ļoti bieži sastopama smaganu slimība.

Kas izraisa gingivīta attīstību?

Gingivītu visbiežāk izraisa nepietiekama mutes dobuma kopšana (nepietiekami bieža zobu tīrīšana un diegošana).

Galvenais slimību izraisošais faktors ir mutes dobumā esošās baktērijas, kuras uz zobiem izveido lipīgu, bet  viegli notīrāmu aplikuma slānīti.  Ja šis aplikuma slānītis netiek notīrīts, tas drīz vien sacietē un izveidojas zobakmens. Pastāvīga zobakmens un aplikuma klātbūtne izraisa smaganu iekaisumu un attīstās gingivīts.

Ar aplikumu saistītu gingivītu var ietekmēt papildus lokāli aplikuma piestiprināšanos pastiprinoši faktori (plombu un kroņu pārkares, ortodontiskas aparatūras, izņemamas protēzes, saspiests zobu stāvoklis, zobu anatomiskas īpatnības).

Kādi vispārējie faktori var veicināt gingivīta attīstību?

Cukura diabēts, smēķēšana, novecošana, ģenētiska predispozīcija, sistēmiskas saslimšanas un stāvokļi, stress, nepietiekama pārtikas daudzuma uzņemšana, pubertāte, hormonālais disbalanss, grūtniecība, pārmērīga alkohola lietošana, narkotisko vielu lietošana, HIV infekcija, kā arī dažu notiektu medikamentu grupu lietošana.

Kādi ir gingivīta galvenie simptomi?

  • Smaganu apsārtums
  • Pietūkums
  • Smaganas var sākt asiņot pat pie vieglākā taktilā kairinājuma (ēdot, tīrot zobus)
  • Parasti pacients, kuram ir šī slimība izjūt pavisam nelielu diskomfortu vai arī neizjūt to nemaz.

Kā laicīgi var atklāt saslimšanu ar gingivītu?

Pirmās gingivīta pazīmes var tikt viegli atklātas veicot regulāras pārbaudes pie Jūsu zobārsta, kurš uzmanīgi izzondēs Jūsu smaganas, lai pārbaudītu vai nav bakteriālas infekcijas pazīmes. Lielākajai daļai cilvēku, dzīves laikā attīstās hronisks gingivīts. Regulāras pārbaudes pie zobārsta vai higiēnista ir vienkāršs veids kā būt drošam, ka saslimšana tiks atklāta pēc iespējas ātrāk.

Kādēļ ir svarīgi laicīgi atklāt saslimšanu ar gingivītu?

Agrīna slimības atklāšana ir īpaši svarīga, jo ar aplikumu saistītu gingivītu ir iespējams pilnībā izārstēt, ja tiek veikta profesionāla mutes dobuma higiēna pie higiēnista vai zobārsta, kā arī tiek uzturēta adekvāta mutes dobuma higiēna mājas apstākļos.

Ja Jūs laicīgi veiksiet ārstēšanu gingivīts var tikt izārstēts un Jūsu smaganu veselība atjaunosies. Turpretīm ja Jūs ignorēsiet agrīnos slimības simptomus gingivīts var attīstīties periodontītā – hroniskā stāvoklī, kuram ir raksturīgs zobus balstošā kaula zudums un kuru ir iespējams kontrolēt, bet ne pilnībā izārstēt.

Kā tiek ārstēts gingivīts?

Gingivīts tiek ārstēts veicot profesionālu mutes dobuma higiēnu. Tās laikā Jūsu higiēnists ar speciāliem instrumentiem  notīrīs no Jūsu zobiem sacietējušo zobakmeni, kas savukārt noņems baktēriju izraisītās infekcijas slogu no Jūsu smaganām. Higiēnists Jūs instruēs par zobu un smaganu kopšanu mājas apstākļos, tā skaitā sniegs informāciju kā efektīvāk veikt zobu tīrīšanu un diegošanu.

Kādēļ ir svarīga rūpīga zobu tīrīšan mājas apstākļos?

Ir ļoti svarīgi sekot Jūsu higiēnista vai periodontologa padomiem pat tad, ja rūpīga zobu tīrīšana un diegošana katru dienu izraisa nelielu smaganu asiņošanu. Tas, ka smaganas vēl joprojām asiņo norāda uz to, ka tās vēl joprojām ir inficētas un labākais veids, kā atbrīvoties no šīs infekcijas ir  turpinot tīrīt zobus divreiz dienā un diegot vienreiz dienā. Ja Jūs to darīsiet izmantojot pareizu tīrīšanas un diegošanas tehniku, Jums būtu jāpamana smaganu asiņošanas samazināšanās un noslēgumā pilnīga smaganu asiņošanas beigšanās. Jūsu smaganām būtu jāizskatās un jājūtās veselīgām, blīvām un stiprām. Šis process var aizņemt vairākas nedēļas. Kad smaganu veselība ir sasniegta ir svarīgi turpināt uzturēt labu mutes dobuma higiēnu katru dienu, lai nodrošinātos pret slimības atkārtošanos.